TDMA — NAJLEPSZY WYBÓR

Istnieją dwie podstawowe technologie cyfrowej transmisji radiowej: TDMA (Time-Division Multiple Access) i FDMA (Frequency-Division Multiple Access). Obie mają znaczną przewagę nad łącznością analogową, jednak najlepszym rozwiązaniem jest TDMA.

Przewaga technologii TDMA nad technologią analogową:

 • Dwukrotnie większa pojemność kanału przy o ponad połowę mniejszym zapotrzebowaniu na infrastrukturę
  Technologia TDMA pozwala podzielić dotychczasowe kanały na dwie szczeliny czasowe, a tym samym umożliwia podwojenie liczby użytkowników systemu bądź zastosowanie aplikacji wykorzystujących transmisję danych. Nawiązanie drugiego połączenia nie wymaga zastosowania drugiej stacji retransmisyjnej, co przekłada się na obniżenie kosztów, ponieważ pozwala uniknąć zakupu, instalacji i utrzymania dodatkowej infrastruktury.
 • Dwukrotnie większa pojemność bez zbędnych komplikacji
  Technologia TDMA pozwala utworzyć dwie szczeliny czasowe w każdym z dotychczasowych kanałów koncesjonowanych, a tym samym dwukrotnie zwiększyć pojemność. Nie wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem powstania interferencji, a także nie wymaga uzyskania nowych koncesji — wystarczy tylko zmodyfikować dotychczasowe koncesje o możliwość transmisji cyfrowej. Ponadto TDMA zapewnia zgodność ze wszystkimi radiotelefonami starego typu, które pracują na kanałach analogowych 12,5 kHz.
 • Dłuższy czas pracy akumulatora
  Technologia TDMA wykorzystuje tylko połowę przepustowości nadajnika, dzięki czemu pozwala wydłużyć czas pracy akumulatora. Jest to bezcenne w przypadku pracy na długie zmiany lub korzystania z aplikacji wykorzystujących transmisję danych, które dodatkowo zwiększają zużycie energii przez radiotelefon
 • Zaawansowane funkcje
  Technologia TDMA oferuje inteligentne funkcje sterowania, takie jak mechanizm „przerywania nadawania”, który umożliwia przerwanie transmisji o niższym priorytecie i natychmiastowe przekazywanie ważnych poleceń. Kolejnym elementem pozwalającym maksymalnie wykorzystać inwestycje w infrastrukturę jest możliwość przesyłania głosu i danych przy użyciu tego samego kanału.

 

Szukaj

Team Communications

Capacity Max